W jakim celu przeprowadzać audyt w małej firmie? Mówią, że takie biznesy mają problemy proporcjonalne do wielkości. Czy to niepotrzebna strata czasu i pieniędzy? Patrząc stereotypowo mogłoby się tak wydawać, jednak spójrzmy na sprawę szerzej. Sprawdź, co daje audyt w firmie – małym przedsiębiorstwie – oraz czy każda mała firma powinna pomyśleć o audycie.

Po co audyt w małym przedsiębiorstwie?

Każda firma musi być stabilna – i to niezależnie od wielkości. Celem Twojego biznesu jest utrzymanie bieżących Klientów, pozyskiwanie nowych oraz troska o odpowiednią realizację usług. Jako mała firma zapewne nie masz zaplecza w postaci ogromnej liczby kontrahentów. Budujesz więc swoją bazę, szukasz nowych rynków, a także kierunków rozwoju. Szukasz, ale co z tego wynika? Masz jeszcze dużo tego czasu na szukanie?

Zastanów się, czy musisz sam brać udział we wszystkim. Czy masz odpowiednich pracowników, którym można powierzyć odpowiedzialne zadania? Czy Twoja kadra posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności? To tylko niektóre z pytań, które należy sobie zadać. Może stosujesz jasny podział obowiązków, ale czy ktokolwiek sumiennie kontroluje realizację zadań? Optymalne wykorzystanie czasu pracy to podstawa sukcesu.

Korzyści audytu w małej firmie

Posiadasz plan rozwoju oraz wyznaczyłeś cele. Być może zastanawiałeś się nad zatrudnieniem doradcy biznesowego, ale uznałeś, że mała firma jest na to… za mała. Zastanawiałeś się kiedyś, czy starasz się realizować swoje cele wszystkimi dostępnymi metodami? Znasz te metody? Masz pewność, że dostosowałeś je optymalnie do swoich potrzeb? Dlaczego Twój plan realizuje się powoli?

Audyt da Ci konkretną odpowiedź na te pytania. Tylko specjalista, który nie jest w żaden sposób związany z Twoją firmą, może zweryfikować jej działanie w obiektywny sposób. Weryfikacja wszystkich struktur pozwala na wyciągnięcie rzetelnych wniosków. Musisz znać działanie swojej firmy od podszewki. Czasami audyt w firmie wskazuje obszary działalność, o których sami nigdy byśmy nie pomyśleli.

Audyt wskaże Twoje mocne strony i ujawni słabości. Dostaniesz gotową receptę na przyszłość, czyli konkretne, gotowe do wdrożenia działania. To mocne wsparcie, które pozwala rozwinąć skrzydła. Dodatkowo – jeśli skorzystasz z pomocy interim managera – to problemy wskazane w audycie zostaną rozwiązane w najlepszy możliwy sposób.