Zaangażowanie i konsekwencja, reguła niedostępności czy społeczny dowód słuszności… To tylko niektóre z popularnych technik sprzedaży. Jednak do technik sprzedażowych warto włączyć też wszystkie działania, które dzieją się tuż przed transakcją właściwą. Sprawdź, jak można rozszerzyć pojęcie “techniki sprzedażowe” i co robić, aby skutecznie sprzedawać.

Techniki sprzedaży to nie tylko sprzedaż bezpośrednia i pośrednia

Poniżej znajdziecie zestaw praktycznych technik, które funkcjonują niezależnie od przestrzeni (wirtualnej lub rzeczywistej). Czasem mają możliwość się wzajemnie przenikać. Oczywiście każdy biznes jest inny. Tak więc jedne formy marketingowe mogą się naturalnie wpisać w cele, charakter biznesu i budżet firmy, inne mogą już tego nie zrobić. Jednak to wszystko najlepiej poddać burzy mózgów, aby ustalić wspólnie najlepsze rozwiązania. Jak efektywnie sprzedawać? Jakie działania i narzędzia pomogą nam w skutecznej sprzedaży, zwłaszcza przy wprowadzaniu nowego produktu po fazie rozwoju? Oto kilka pomysłów:

  1. Ergonomiczna strona internetowa. Zadbaj o web usability. Integracja z urządzeniami mobilnymi ułatwi szybki kontakt z potencjalnym klientem.
  2. Kampanie partnerskie – wspólne działanie oraz wspieranie się. Promowanie usług z branżami partnerskimi.
  3. Linkedin oraz inne profile na social mediach. Mają obecnie kluczową siłę działania.
  4. Copywriting. Pisanie odpowiednich treści posiadających kluczowe frazy stanowi zwiększenie pozycjonowania się strony. A co za tym idzie poczytalność produktowa się zwiększa, a z tym możliwość pozyskania potencjalnych klientów. Warto treści publikować w formie postów na portalach społecznościowych.
  5. Blog. W dzisiejszych czasach bardzo istotną rolą jest pisanie bloga który zainteresuje potencjalnego klienta.
  6. Kupony zniżkowe, bony promocyjne oraz rabaty. Warto zbudować program lojalnościowy. Motywuje on obecnych klientów do polecania produktu celem otrzymania odpowiedniego rabatu na swoje usługi.
  7. Wartościowy newsletter. Pamiętaj o podstawowych zasadach sprzedaży. Rozwiązuj problemy i prezentuj korzyści, a nie produkt albo świadczoną usługę!
  8. Marketingowe bazy danych.
  9. Wykorzystaj komercyjny potencjał sponsoringu. Sponsoring jest powszechnie znanym sposobem promocji produktów, usług, czy też marki. W zależności od skali przedsięwzięcia, sponsor ponosi uzgodnione koszty wspierając partnera. Występując w roli sponsora możesz zaangażować środki finansowe, dobra rzeczowe lub zaoferować usługi w zamian za reklamę. Wybór obszaru współpracy należy od Ciebie, np. sport, edukacja, kultura i sztuka. Jeżeli masz ochotę na inwestycję, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odważył się na sponsoring wybranych przez siebie imprez, konkursów, konferencji albo wydarzeń branżowych.
  10. Monitoring konkurencji.

Jak dobrze sprzedawać? Techniki sprzedaży to nie wszystko

Dlatego przewiduj potrzeby klientów i poszukaj odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czym mogę zachęcić klienta do zakupu produktu, albo skłonić do podpisania umowy?
  • Co by mnie interesowało, gdybym był na miejscu klienta?
  • Jakie miałbym pytania, wahania, obawy odnośnie naszej współpracy?
  • Czego oczekuję od dobrego dostawcy – producenta?
  • Które korzyści uznałbym za najważniejsze, idealnie zaspokajające moje potrzeby?
  • Czy któryś punkt mojej oferty wywiera trwały wpływ na wzrost komfortu moich klientów?
  • W jaki sposób mogę przekroczyć oczekiwania kontrahenta i wywołać spore wrażenie?

Efektywna sprzedaż opiera się na systematycznych i zaplanowanych działaniach. Ogromne znaczenie ma nawet wizerunek firmy. Sam proces sprzedaży to dosłownie ostatni etap wszystkich podjętych przez nas działań. Co powinno się robić regularnie, aby wzmacniać tradycyjne techniki sprzedaży w finalizacji transakcji?

  1. Buduj autorytet w branży – publikując konkretny content marketing.
  2. Ogłoszenia, portale, fora, portale lokalne… Znajdź się tam ze swoją ofertą!
  3. Zostawiaj ślad w mailach.
  4. Marketing szeptany – wirus internetowy.
  5. Próbny darmowy test + opinia od klienta-rekomendacja.
  6. Zorganizowanie prezentacji programu u klienta w placówce.
  7. Wręczaj gadżety, ulotki lub nagrody dla potencjalnego i aktualne klienta.
  8. Pielęgnuj kontakty – obsługa posprzedażowa jest równie ważna jak sama sprzedaż i jej finalizacja.
  9. Praca na zimnych, podgrzanych, gorących leadach.
  10. Prowadź firmowe ankiety, sondy, badania marketingowe potrzeb klienta.
  11. Zbieraj referencje i podziękowania i chwal się nimi w internecie i na ulotkach.
  12. Reklama kontekstowa – kieruj reklamę tam gdzie są Twoi klienci nie strzelaj pustą amunicją.
  13. Trzymaj się zasady “Jak Cię widzą tak Cię piszą”.

W wyżej wymienionych tematach jest część elementów zawartych które mogą przyczynić się do pozyskiwania klientów przekładając w/w na klienta. Doradca biznesowy bierze pod uwagę także te czynniki.

Najbardziej znane techniki sprzedaży

Dla osób, które wiedzą już jak działać, żeby doprowadzić do procesu sprzedaży, interesujące są standardowe techniki sprzedaży. Jedną z najbardziej znanych jest tzw. reguła niedostępności. Polega na rozpalaniu pożądania na dany produkt poprzez pokazanie, że jego liczba jest ograniczona. Druga najbardziej znana z technik sprzedaży to tzw. społeczny dowód słuszności (jeśli inni ludzie postępują w dany sposób, np. kupują dany produkt, to jest to dobre).

Znana jest także technika opisywana jako “drzwiami w twarz”, która opiera się na poproszeniu o coś dużego, ale możliwego do spełnienia. Po odrzuceniu prośby wystarczy poprosić o coś mniejszego – zazwyczaj osoby, która odrzuciła dużą prośbę gotowa jest zrealizować tę mniejszą. Pamiętajmy jednak, że żadne techniki sprzedażowe nie pomogą, jeśli nie przygotujemy odpowiedniego gruntu w fazie “przed-sprzedażowej”.